شرح رویداد های موسسه

زبان نگار
1398/08/19 3:20 PM

اعلام آمادگی دانشگاه موسیقی ترکیه برای همکاری با هنرمندان ایرانی

در چارچوب برگزاری نشست‌های پژوهشی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران، دامون شش بلوکی پژوهشگر، یاووس کافکاسیا مدیر دانشگاه موسیقی کافکاس ترکیه روز شنبه هجدهم آبان ماه در تالار«سینما تک» هتل پارس شهر کرمان پیرامون موضوع «نقش موسیقی بر منظومه‌های عاشقانه با نگاه به منظومه اصلی خان و کرم» به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

دامون شش بلوکی درابتدای این برنامه ضمن معرفی‌ فعالیت‌ها و پژوهش‌های دانشگاهی پرفسورکافکاسیالی توضیح داد: خوشبختانه این اعتقاد وجود که ایران رنگین کمان فرهنگ موسیقایی به ویژه موسیقی عاشیق‌ها را در بردارد که این نکته می‌تواند برای ما اهمیت داشته باشد.

کافکاسیالی نیز پس از صحبت‌های شش بلوکی با ابراز خرسندی از حضور در دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران و دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد گفت: تمام داستان‌های مربوط به توده‌های مردم در حوزه‌های مهم و ویژه عاشقانه‌ها، حماسه‌ها توسط عاشیق‌ها مطرح می‌شود و در اینجاست که زبان موسیقی به‌عنوان یک قدرت بسیار ارزشمند به کمک بیان این روایت‌ها و فرهنگ‌ها می‌آید. در این میان مساله مهمی وجود دارد و آن حرکت موازی موسیقی و ادبیات در این حوزه است که اینها به صورت بسیار جدی در کنار هم حضور دارند. در این بخش تاثیر موسیقی بسیار مهم است که باید روی آن آنالیز بیشتری انجام داد.

وی ضمن ارائه نمونه‌هایی از منظومه اصلی خان و کرم و تطبیق آن با روایت‌های منطبق بر ادبیات فارسی توضیح داد: روایت‌های مختلفی از منظومه اصلی خان و کرم به ما رسیده تعدادی از آثار صوتی است که به تعداد اندک برای مخاطبان قابل شنیده شدن است. مهم ترین و کهن ترین اثر در حوزه مکتوب اصلی خان و کرم مروبط به یک کتاب دست نویس با قدمت ۲۰۰ ساله است. اولین آثار صوتی هم به دوره‌هایی که صفحه‌های موسیقی تولید می‌شد، باز می‌گردد. در بخش نمونه‌های تصویری هم یک نمونه متعلق به ۷۰ سال پیش است که در شهر باکو ضبط شده است.

این مدرس و پژوهشگر موسیقی افزود: آثاری که در قالب صوتی و تصویری منتشر شده توسط عاشیق‌ها گردآوری شده که این موضوع دربرگیرنده همه حوزه هاست. در این حوزه ما در ابتدا با معرفی سازها و شیوه‌های نوازندگی که گستردگی زیادی دارد، رو به رو می‌شویم. اولویت دوم هم که هیچ برتری به اولویت اول ندارد بخش پردازش موسیقی است که خود عاشیق‌ها نیز در این چارچوب مباحث تخصصی زیادی را مطرح می‌کنند که می‌توان آنها را در حوزه آوانگاری بررسی کرد. در هر صورت منظومه اصلی خان و کرم در بخش‌های مختلف دربرگیرنده بندهای مختلفی است که ما در اینجا کوشیده ایم تا بخش‌هایی از آن را برای شما ارائه کنیم.

کافکاسیالی در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن ارائه نمونه‌های تصویری فعالیت هنرمندان مطرح موسیقی ترکیه در حوزه اجرای موسیقایی منظومه عاشقانه اصلی خان و کرم به موضوع برگزاری جشنواره موسیقی نواحی اشاره کرد و  گفت: گذشته از فستیوال جهاتی موسیقی ترکان جهان، که بنده مدیریت آن را بر عهده دارم اما باید اعتراف کنم که فستیوال موسیقی نواحی ایران یکی از متفاوت‌ترین رویدادهایی است که من تاکنون در آن حضور داشتم و از همین حالا اعلام آمادگی می‌کنم که با همکاری دانشگاه تحت مدیریت بنده فعالیت‌های مشترکی را با هنرمندان ایرانی انجام دهیم.

در پایان این برنامه اوزان ایرهات از استادان برجسته و شناخته شده موسیقی عاشیق‌های ترکیه به اجرای برنامه پرداخت.

منبع: مهر

آموزشگاه موسیقی سپاهان سینا

آموزشگاه موسیقی اصفهان

آموزش موسیقی اصفهان

آموزش موسیقی

سپاهان سینا